دکتر سید علی فاطمی

داروساز


پاسخ به سوالات دارویی

ایزوترتینوئین

Isotretinoinنام دارو: ایزوترتینوئین
یادآوری: پزشک معالج این دارو را براساس نوع بیماری و وضعیت خاص شما تجویز نموده است، لذا به توصیه های پزشک خود در زمینه مصرف دارو کاملا توجه داشته باشید ! این دارو که به نام تجاری Roacutan هم شناخته می شود، یکی از مشتقات ویتامین Aاست. ایزوترتینوئین باعث کاهش تولید چربی توسط غدد موجود در پوست می شود و بازسازی پوست را سرعت می بخشد. لذا برای درمان جوش های پوستی شدید و بعضی بیماری های دیگر مورد تجویز قرار می گیرد.

حتما پزشک یا داروساز خود را در جریان اطلاعات زیر قرار دهید :
بارداری : مصرف این دارو حتی با یک دوز ممکن است باعث سقط جنین شده یا اینکه کودک به دنیا آمده دچار ناهنجاری های شدید در ناحیه صورت، جمجمه، چشم،گوش و سیستم اعصاب مرکزی( به صورت عقب ماندگی ذهنی) شود. به همین دلیل توصیه می شود که یک ماه قبل از تصمیم به باردار شدن، مصرف این دارو متوقف شود.
سابقه بیماری : روانی، قلبی، استخوانی، کبدی، دیابت و آسم.
مصرف داروهای : کورتون ها( مانند: هیدروکورتیزون)، داروهای ضد صرع( مانند: فنی توئین)، آنتی بیوتیک های هم خانواده تتراسیکلین( مانند: داکسی سیکلین)
بروز این عوارض : علائم حساسیت مانند: کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لب ها، زبان و گلو ، افسردگی، تغییر خلق، عدم تمرکز، اختلال خواب؛ ایجاد ضعف در بدن( به خصوص در یک طرف بدن)؛ اختلالات شنوایی؛ بروز تشنج.

ممکن است این عوارض در شما ظاهر شود :
درد عضلات و مفاصل؛ احساس گیجی؛ خشکی لب ها، دهان، بینی و پوست؛ خارش و بثورات پوستی.

توصیه های مهم :
این دارو را به همراه یک لیوان آب میل کنید و کپسول آن را به هیچ وجه نجوید. از مصرف ویتامین Aو غذا های غنی از این ویتامین( مانند: هویج، جگر و ...) در طول درمان بپرهیزید. بهتر است در دوران شیر دهی مورد مصرف قرار نگیرد. ممکن است جوش پوستی در ابتدا بدتر شود اما تدریجا بهبود می یابد. تا شش ماه بعد از درمان از روشهای موبری مانند: موم گذاری، لیزر و ..... استفاده نکنید چون ممکن است جای زخم بر روی پوستتان باقی بماند. در معرض نور خورشید قرار نگیرید چون شدت آسیب بیشتر می شود. این دارو ممکن است که دید شما را به خصوص در هنگام شب مختل نماید. در طول درمان و تا یک ماه پس از مصرف این دارو از اهداء خون پرهیز کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خيابان شيخ صدوق شمالي، خيابان شيخ مفيد، داروخانه اركيده
تلفن : 36644636 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاطلاعات دارویی بیمارانشیوه صحیح مصرف داروهاداروهای بی نیاز از نسخهسوال های تخصصی داروهامحصولات بهداشتیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر